loader image

“Marketing Meetup için birincil konu konuşmacılar ve konuşma içerikleridir.” manifestosu ile yola çıktığımızdan beri birçok değerli profesyonelden ilham verici sunumlar dinledik. Söz uçar, yazı kalır misali, şimdiye dek gerçekleşen serilerde konuşan fikir önderlerinin değerli aforizmalarını sizler için derledik.

Hata Ekonomisi

Herkes şunu soruyor: “Google nasıl çıktı?”. Cannes Festivali’ndeyken Eric Schmidt’i dinliyorum, şunu anlatıyor: “Algoritmamızı öyle hazırladık ki normalde bir şeyi aradığınızda en çok istemeyeceğiniz şey yazım hatası yapmaktır. Dolayısıyla, bizim program bunu düzeltmeye başlayınca Google büyüdü”. Bu bir hata önleme ekonomisi ürünüdür. Bizim kendi üretimimizde, kendi pazarlamamızda her yerde hatalarımız var. Bunlara odaklanalım. Hata ekonomisine odaklanırsak tansiyonları buluruz. Tansiyon bulursak, fikir buluruz. Fikir bulursak, global markalar çıkartırız.

Akan Abdula


Anlam Katmak

Türkiye’ye Sergen Yalçın gibi daha yetenekli bir futbol insanı gelmedi. Ama işine anlam katamadı. Aradığı anlamı bulamadığı için oradan oraya savruldu. Bir kişi bile Sergen’in yeteneğinden şüphe duymadı. Sadece yetenek yetmez. O işe bir anlam katmanız gerekiyor.

Erdem Aksakal

 


Gelecek Hep Gelecek

Uzun lafın kısası, gelecek hep gelecek. Ama insanın özü hiç değişmeyecek. İnsanın özü hep aynı. İnsan konfor istiyor. İnsan ünlü olmak istiyor. İnsan şöhret seviyor. İnsan, temel ihtiyaçlar hiyerarşisi içinde ilerlemek istiyor. İnsan aşık olmak istiyor. İnsan karşı cinsle ilişki kurmak istiyor. İnsan seks yapmak istiyor. Bunu fiziken de yapmak istiyor, VR gözlüğüyle de yapmak istiyor. Ama, insanın özü hiçbir zaman değişmiyor. İnsan özlü sözler yazmak istiyor. O özlü sözleri herkes okusun istiyor. Onu bir yerlere yazmak istiyor. Gelecek hep geliyor. Ama, insanın özü değişmiyor.

Arda Erdik

 


İnsan - Robot İş Birliği

Dünya vatandaşı olmak için yaratıldım. Bilgilerim ve farklı bakış açımla insanlığa pozitif bir katkı yapmak istiyorum. Birlikte hareket edersek dünyayı daha iyi bir yer yapabiliriz. Farklılıklarımızın ve kutuplaşmanın ötesinde tek bir dünyayı paylaşıyoruz.

Robot Sophia


Noktaları Birleştirmek

Bir fikriniz olması lazım. Fikir çok önemlidir, “Fikir kurşun geçirmez” veya “Fikirler yenilmez. Fakat, şöyle bir şey vardır ki biz pazarlamacılar, reklamcılar ve kreatif şeylerle uğraşanlar bunu yaftalamayı çok severiz. “Fikir! Ah, buldum!” gibi bir dünya yok ve bu yanılsamalardan da yola çıkar. Einstein’ın “Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir.” sözü aslında bir çeviri hatasıdır. ‘Imagination’ aslında hayal gücü değildir, muhayyeldir. Muhayyel, bilgileri kafada birleştirmektir ve bu bir süreç işidir. Fikir dediğimiz şey bilgiden doğar.

Olcayto Cengiz

 


Değer Katan İçerik

Reklamı izlerken mutlu olan tüketici yok ve reklamı keyifle izleyen tüketici çok nadirdir. Çünkü, tüketicinin reklam çıktığındaki kafasındaki görüş şöyle: “Benim eğlencemin içine eden rahatsız edici içerik”. Böyle olunca, tüketiciye sizin markanızı ulaştırmanız oldukça zorlaşıyor. O yüzden, tüketiciyi böyle rahatsız eden bir içerik yaratıyorsanız; onu olabildiğince tüketicinin işine yarayan, tüketicinin hayatına değer katan bir içerik olmazı lazım. Ya da ne yaptığınızı iyi anlatan bir içerik olması lazım ki günün sonunda sizin markanızı tüketicinin hayatını iyileştirmesi gerekiyor.

Mustafa Kabakçı


Yokluk Yaratıcılığı

Yokluğun her zaman dezavantajlı taraflarını düşünürüz. Bir şey yoksa yapamayız. Yani yok, yokla eştir kafamızda. Bu yanlıştır. “Yok”un çok güzel bir tarafı vardır. Aklınızı, zekanızı ve yaratıcılığınızı çalıştırmak zorunda bırakır sizi.

Ayşe Şule Bilgiç

 


Yapay Zeka Nedir?

Herkes yapay zekayla ilgili konuşuyor; ama yapay zekanın ne olduğunu sorduğunuzda, çok az cevap alıyorsunuz. Yapay zeka, iki şeyin birleşiminden gelir: büyük miktarda veri ve muazzam derecede veri işleme kapasitesi. Yapay zeka, bundan başka bir şey değildir.

Didier Rappaport

 


İnsanları Taklit Eden Algoritmalar

Yapay zeka, sizin herhangi bir kararınızı şans, kader, kısmet gibi gerekçelerle değil, bir matematiğe dayandırarak aldığınızı ispatlamaya çalışan bir bilim dalı. Bunu da algoritma dediği bir matematiğe dayandırıyor. Bu algoritmanın kullanıldığı alan da makine öğrenmesi. İşte bizim bu makine öğrenmesi diye tarif ettiğimiz şey, insanların öğrenme şekillerini kopyalayan algoritmalardır.

Ali Erhan Tamer

 


Eğitimin Kalitesi, Geleceğin Aynasıdır

Eğer öğretmenlerimizi desteklemezsek, onlara saygı duymazsak gelecek jenerasyonla ilgili endişelerim var. Her ülkenin geleceği sınıflarda bulunur. Bir ülkenin gelecek 20-30 yılda ne durumda olacağını merak ediyorsanız gidin ve yerel okulların durumuna bakın.

Andria Zafirakou